Na nádech

Chobotnička (Daniel) a Dalibor u vraku nákladní lodi. Sardinie.

Potop se do hlubin.
Pod vodní hladinu, kde horké letní slunce nepálí a hra jeho paprsků ti dovolí objevovat barevný svět. Do míst, kde je kolem tebe ticho a klid, i když je nad tebou rozbouřená hladina.
Do hlubin sebe sama. Kde místo dechu najdeš uvolnění a klid.

Nádechové potápění (apnoe diving nebo také freediving) má mnoho závodních disciplín. Statickou výdrž pod vodou, plavání na vzdálenost, hlubinné potápění. Každý freediver má svůj důvod, proč se pustit do tréninku.
A proč se do něj chceme pustit my?
Protože nám umožní zůstat ještě o chvíli déle pod hladinou a mít dalších pár desítek sekund k objevování tajemného světa ticha. A taky jen proto, že posouvat hranice svých možností a hledat nové zážitky nás prostě baví.

Je tu prázdninová dvouměsíční výzva, při které budeme speciálním, ale jednoduchým tréninkem, zvyšovat dobu, po kterou vydržíme nedýchat.

Jak přesně si výzvu nastavíš, záleží jenom na tobě. Můžeš trénovat na suchu nebo ve vodě, každý den nebo některé dny v týdnu. Můžeš trénovat sám nebo plnit výzvu s někým dalším. Pokud, ale budeš trénovat ve vodě, vždy buďte alespoň dva (viz níže).

Z čeho se náš trénink bude skládat

 • Budeme si zvyšovat kapacitu plic (O2 tabulka)
 • Budeme se učit pracovat s nahromaděnou hladinou oxidu uhličitého (CO2 tabulka)

O2 tabulka

Běžně při dýchání využíváme 0,5 – 1 litr objemu našich plic. Přitom celkový objem je 4 – 6 litrů. Proto největší potenciál pro nádechové potápění je právě ve snaze využít plnou kapacitu plic.
K tomu slouží trénink podle kyslíkové tabulky, kde zůstává konstantní doba dýchání a prodlužuje se doba zadrženého dechu. Zádrž dechu se opakuje 8 krát a poslední opakování je 80% tvého maximálního času.

CO2 tabulka

Při zadrženém dechu se nám v těle hromadí oxid uhličitý. Když jeho hladina dospěje do určitého množství, přijde nutkání se nadechnout. Nutkání nádechu není samo o sobě nebezpečné, jen nás upozorňuje na fakt, že máme v těle malé zásoby kyslíku a mnoho oxidu uhličitého. Nutkání nádechu se projevuje v bránici (kontrakcemi) a nemělo by mít žádný vliv na ostatní části těla. Proto je u nádechového potápění důležité se umět dobře uvolnit a překonávat kontrakce bránice. Právě k tomu slouží CO2 tabulka. Je to trénink, který nám umožní lépe se naučit pracovat (uvolnit se) s nutkáním nádechu a prodloužit tak dobu ponoru.
V tabulce zůstává konstantní čas zadržení dechu, ale zkracuje se čas na vydýchání, aby se tělo nestačilo zbavit veškerého CO2. Čas zádrže dechu je 50% tvého maxima.

Své maximum si změřte každý týden a podle něj si upravujte tabulky. Je dobré zkusit několik pokusů a vybrat si nejlepší výsledek. Mezi pokusy se pořádně vydýchejte. Pokroky v maximálce si zapisujte.

Cvičení z každé tabulky vám zabere cca půl hodiny. Můžete cvičit obě tabulky denně nebo je střídat, případně si některé dny dát úplně pauzu. Záleží jen na vás.
Pokud chcete, použijte google tabulku (otevřete tabulku a v menu u listů Chobotnička dejte Duplikovat), kterou vytvořil Chobotnička nebo si prostě tabulku nakreslete a vyplňujte na papír.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1vX2zQxhbb66aWSMtE4nI-Uez7WUtL_LvKBgzyE6wFdg/edit?usp=drivesdk

Tabulka pro plnění výzvy

Cvičení podle předchozích tabulek je hlavně cvičení statické apnoe, čili zadrženého dechu pod vodou, ale bez pohybu (plavání). Samozřejmě zvýšením doby zadrženého dechu bez pohybu si logicky zvyšujete i dobu, kdy vydržíte se zadrženým dechem plavat pod vodou.
Pokud si chcete přidat ještě cvičení na dynamické zadržování dechu, můžete si při pomalé chůzi zkoušet, kolik kroků uděláte na jeden zadržený dech. Snažte se tuto hranici posouvat.

Aplikace pro chytrý telefon

Freediving Trainer je aplikace pro mobilní telefony a tablety. Je zdarma a najdete jí v Google play. Umožňuje pravidelně si měřit maximálku a vidět její historii. Podle ní upravuje tréninkové tabulky, které vám bude pro tréninku přehrávat i s hlasovými instrukcemi.

Bezpečnost

Trénink začněte nejprve na suchu, ať získáte dostatek zkušeností s pocity spojenými s překonáváním kontrakcí.
Pokud budete trénovat ve vodě, NIKDY NETRÉNUJTE SAMI. Stačí, když u vás bude kamarád/ka a bude na vás dávat pozor. Může vám na stopkách měřit čas a dávat vám znamení stiskem ruky. BUĎTE SPOLU NEUSTÁLE V KONTAKTU.
Součástí našeho tréninku není dostat se do co největších hloubek. K tomu je potřeba si osvojit další dovednosti, jako umění vyrovnávat tlak a podobně. PŘI TRÉNINKU VE VODĚ SE POTÁPĚJTE JEN TĚSNĚ POD HLADINU A V MÍSTĚ, KDE SI MŮŽETE STOUPNOUT A PŘITOM MÍT HLAVU NAD VODOU.
Kamarád může používat potápěčskou masku a šnorchl a mít vás stále pod kontrolou.
Mějte k dispozici nějaký plovoucí objekt, kterého se můžete zachytit.
Ve vodě i na suchu naslouchejte svému tělu a vždy buďte v dobré pohodě a kondici (jídlo, spánek, bez nemoci atd.)
Při apnoe potápění může dojít k blackoutu (Hyperkapnie), výpadku vědomí, kdy člověk přestane reagovat, ze zvýšené hladiny CO2. Je to však velmi nepravděpodobné. Není ale naškodu znát první pomoc v takové situaci.

 1. dostaneme postiženého obličejem nad hladinu
 2. sundáme mu potápěčskou masku
 3. foukáme mu do okolí otevřených dýchacích cest (čili kolem nosu a úst), přitom se ho dotýkáme prsty na tváři a oslovujeme ho jménem
 4. když se postižený neprobere, zahájíme resuscitaci


Metoda “Blow, Tap, Talk” dodává postiženému podněty, které pomáhají nastartovat dýchání. Při Blackoutu totiž dochází v těle k uzavření dýchacích cest, což zabraňuje utopení a znemožňuje dýchání.

Dýchání

Před ponorem nebo zádrží dechu na suchu

Dýchejte uvolněně a do břicha. Tím se zklidní tep a tělo je dobře zásobeno kyslíkem. Těsně před ponorem (zádrží) vyvětrejte plíce – naplňujte plíce plnými nádechy. Maximálně třemi, protože takové dýchání znovu zrychluje tep. Potápíme se s plnými plícemi.

Během ponoru (zádrže)

Fáze “easy-going” (pohodová fáze)

První doba ponoru, kdy je člověk maximálně uvolněný a nemá nutkání nádechu.

Fáze “struggle” (fáze boje)

Dostavuje se s prvním nutkáním nádechu. Člověk pociťuje kontrakce na bránici, pocit dávení. Časem se kontrakce zmenší a jsou snesitelnější. Pro jejich překonání pomáhá uvolnit se a soustředit. Kontrakce nejsou nijak nebezpečné a jejich překonání je mentální záležitost (uvolnění, koncentrace, vůle), ne fyzická.
Snažte se posunout své hranice, ale vždy myslete na to, že je potřeba se z vody včas vynořit.

Po ponoru

Bezprostředně po vynoření je potřeba zajistit tělu dostatek kyslíku. Vyndat z pusy šnorchl (pokud jste ho používali před ponorem). Něčeho pevného se chytit. Nadechovat a aktivně vydechovat. Nejdříve po 10 sekundách dát kolegovi znamení OK a teprve potom s ním začít mluvit.

Přijímáš výzvu

Napiš do komentáře pod článkem nebo na e-mail Chobotničkovi nebo do roverské whatsApp skupiny.
Potkávej se s ostatními, trénujte dohromady, sdílejte zážitky.
Stránku výzvy budeme pravidelně doplňovat. Těšíme se i na tvé příspěvky.
Na konci léta se sejdeme ke společnému potápění.

Výzvu přijali

 • Chobotnička
 • Alík
 • Pandemik
 • Silvestr
 • Matěj
 • Beruška
 • Sekáč
 • Nebozez

Video inspirace

Tento záznam byl publikován v Výzvy . Uložit odkaz do záložek.

5 komentářů u „Na nádech

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *